Szlakiem Czynu Legionowego – krótka relacja

Patriotycznie w terenie

Wyprawa szlakiem czynu legionowego, którą zorganizował 11 listopada Bałtów 4×4 była lekcją patriotyzmu, połączoną z, miejscami „mocną”, przeprawą terenową.

Niecodzienna forma uczczenia Święta Niepodległości była lekcją historii, odbytą bezpośrednio  w przestrzeni, która była świadkiem dramatycznych zmagań w okresie I wojny światowej, określanych jako dwie bitwy nad Kamienną z lat 1914 i 1915. Przejazd liczącą 25 aut kolumną wzdłuż ówczesnej linii frontu, ślady okopów, próba odtworzenia przebiegu wydarzeń ze szczególnym uwzględnieniem udziału Legionów Polskich przywołał czyny, z których wykuwała się niepodległość. Szczególne emocje wywołał objazd pola bitwy o Redutę Tarłowską, które uczestnicy wyprawy oglądali zarówno od strony kierunku natarcia legionistów jak i z wysokości górujących nad okolicą rosyjskich okopów. Terenowych emocji dostarczyła przeprawa  przez błotniste starorzecza, a nagrodą był posiłek nad Wisłą w rejonie Ciszycy Przewozowej, gdzie Rosjanie wybudowali tak desperacko broniony most niskowodny. O tym, że terenowa lekcja patriotyzmu w Dniu Niepodległości spodobała się uczestnikom, świadczy fakt, że większość  z nich skorzystała z zaproszenia na ognisko już na mecie w Bałtowie, mimo iż czekał ich nierzadko liczący dwieście kilometrów powrót do domu.

Nas najbardziej cieszyły zaciekawione i radosne miny najmłodszych uczestników, dla których była to prawdziwa lekcja historii bez ławek i tablicy, za to z emocjami i pełnym zaangażowaniem w zrozumienie przekazywanych treści patriotycznych.